Share

Uçmayı ve yükseklerde olmayı her zaman sevdim. Yine de bir gün çoook uzaklarda bir yağmur ormanının içinde ağaçtan ağaca uçacağım aklıma gelmezdi.
Phuket gezimizin 2. akşamında Patong Beach’te gezerken bir broşür bulduk.  Flying Hanuman ismi dikkatimizi çekti. Flying Hanuman Yoga Hocam Nihan’dan öğrendiğim kadarıyla, Budizm’deki efsanelere göre dağdan dağa bir sıçrayışta atlayan bir Tanrı’yı temsil ediyor.
Broşürde yağmur ormanlarının derinliklerinde 50-60 metre yüksekteki tropik ağaçların tepesine çıkıp  Tarzan misali kendimizi boşluğa bırakabileceğimiz yazıyordu. Uçarcasına koşup ertesi güne rezervasyon yaptırdık. Nasıl bir deneyim yaşayacağımızı bilmediğimiz için seçenekler arasından 2300 “Baht”lık (Tayland Para Birimi) küçük paketi seçtik.
Ertesi gün “tuktuk”la (Kamyonete benzer, pikap, arkasında koltukları var, yanları açık. Tayland’ın başlıca ulaşım aracı.) otelimizden alınıp Phuket’in tropik ormanlarının derinliklerine doğru yola çıktık. Üzerimizde, broşürde yazılana uygun ağaç çalı vb. Çiziklerini engelleyecek şort ve tişörtler ile ayağımızda arazide yürümeye uygun trekking ayakkabılari vardı.


Flying Hanuman’ın tesisine ulaştığımızda çok şaşırdık. Ormanın ortasına çok modern ama tropik iklime uygun mimaride bir tesis kurulmuş. Sistem tıkır tıkır işliyor. Her grubun belirli bir saat dilimi var. Biz ögleden sonra 1-3 grubuyduk. Kapıda bir görevli bizi karşılayıp grup stickerlarımızı dağıttı. Birazdan gelip çağıracağını söyledi. Bu sırada başka bir görevli gelip, Tayland’ın olmazsa olmazlarından biri olan Hoşgeldiniz içeceğimizi getirdi-buz gibi tropik meyve kokteyli.


Biraz sonra etiketlerimizi dağıtan görevli gelip bizi giyinme bölümüne aldı. Önce tüm özel eşyalarımızı bir dolaba kilitledik. Burada Tayland’lı birçok görevli sırayla bizi dağcı kıyafetleriyle kuşatıp ekipmanın nasıl kullanılacağını anlatarak tırmanışa hazırladı. Sonra iki ekip liderinden biri bizi aldı, tırmanışa başladık.


Yaklaşık 15 dakika kadar tropik yağmur ormanının ve değişik bitki türlerinin içinde yukarıya doğru yürüyerek tırmandık. Hiçnir yere dokunmadan ilerlememiz tembihlenen parkur bazen doğal ağaç köklerinden merdivenli, bazen yokuş olarak ilerliyordu. Tayland’da nem inanılmaz yüksek, hava da Nisan ayında olduğmuz için 30 dereceler civarındaydı. Yağmur ormanı şehre göre de daha nemli olduğu için bazen hareket etmek çok zor oluyordu.


15 Dakikanin sonunda tropik ağaçlardan birinin gövdesine kurulmuş bir platforma vardığımızda hepimiz nefes nefeseydik. Asıl macera burada başladı. Ekip liderlerinden diğeri bizi bu platformda bekliyordu. Güvenlik kurallarıni kısaca anlatıp, kendimizi ağaçtan ağaca uzanan çelik halatlara nasıl bağlayacağımızı ve kendimizi nasıl bırakıp uçacağımızı anlattı. 10 kişilik gruptan herkes sırayla atlamaya başladı. İlk ağaçtan atlamak en zoru. Kancamı halata geçirip gözlerimi kapatıp  yemyeşil boşluğa kendimi bırakır bırakmaz gözlerimi açtım. Zeminle aramda 50 metre mesafe vardı ve ben ormanın ortasında uçuyordum! Müthiş bir his. Bağırarak karşi ağaca ulaştım ve karşıda bekleyen görevli beni platforma çekti. İnanılmaz keyifliydi ve çok kısa sürmüştü. Sonraki 16 platformdan atlayış ışık hızıyla geçti. Her atlayışta biraz daha ustalaştık. Hatta bir süre sonra halatın ortasinda dönersek kendimizi nasıl geri düzelteceğimizi bile öğrendik. Son platform en unutlmazlardan biriydi. Yatayda uçmak yerine düşey olarak aşağıya kendimizi bir anda bıraktık. 25 metrelik bir yükseklikten kendimizi boşluğa bırakmanın anlatılmaz keyfini deneyimledik.

Platformlar bittiğinde ormanın içinden tesise geri döndük ama aklımız uçuşlarda kaldı. Tesiste bizi hediye tropik meyve tabağımız, buzlu sularımız ve Flying Hanuman hatıra T-Shirtlerimiz bekliyordu. Hediyelik eşya dükkanından, ormana yerleştirilen fotoğrafçıların çektiği fotoğraflarımızı aldık. İsteyen girişte ekstra ücret ödeyip video filmi de yaptırabiliyor.

Flying Hanuman, hayatım boyunca unutamayacağim bir deneyimdir. Phuket’e yolunuz düşerse ve yükseklik korkunuz yoksa, denememek büyük kayıp olur.

Not: Fotoğrafları Flying Hanuman’ın web sitesinden ve Instagram hesabından aldım. Biz telefonlarımızı ve fotoğraf makinelerimizi bıraktığımız için yalnızca ekip tarafından çekilen hatıra fotoğraflarımız var.

TEL. +66 76 323 264-5 | +66 81 979 2332

Website : www.flyinghanuman.com

Email : play@flyinghanuman.com

Share

Yorumlar

yorum var