Share

TrzesniewskiViyana muhteşem bir şehir. Lafın gelişi değil; nereye dönseniz estetik bir şeyler göreceğiniz, nereden geçseniz kulağa güzel gelecek bir müzik duyacağınız olağandışı bir şehir. Anlatmakla bitmeyecek Viyana seyahatimizin en akılda kalır anılarından biri ise sıradışı bir konsepte ve ada sahip ünlü bir bar: Trzesniewski.

Trzesniewski_WienTrzesniewski, adının zorluğundan dolayı “Anlatılamayacak kadar iyi sandviçler!” sloganıyla bilinen bir cafe-bar karışımı restoran, bir iki lokmada yenilebilen açık kanepeleriyle ünlü. Tost ekmeğine benzer geleneksel dikdörtgen şekilli bir ekmeğin üzerine değişik mezeler ve malzemeler ile yapılan bu sandviçler inanılmaz lezzetli. Yanında meyve suyu ya da Avusturya birası tüketebiliyorsunuz.

Yerken kendinizi durduramıyorsunuz. Normalde Viyana’lılar bu restorana kahvaltı için geliyor fakat sandviçlerin içindeki balıklı, soğanlı mezeler bize sabah için ters geldiğinden, akşamüstü gezmekten yorgun düşünce atıştırmalık olarak denemek için buraya uğradık.

Trzesniewski_viyanaPolonyalı gurme ve aşçı Franciszek Trześniewski, bu cafe-bar 1902’de I.dünya Savaşı’ndan hemen önce kurmuş. 1978 yılına kadar kızı tarafından işletilen tesis, o yıldan sonra başkası tarafından devralınmış. Bugün Viyana’nın çok ünlü caddelerinden Dorotheergasse 1 adresinde orjinal dükkanı yer alan Trzesniewski’nin, 8 tane daha şubesi var.

Biz tüm sandiçlerden birer tane denedik ayıptır söylemesi, beğenmediğimiz pek olmadı. Hepsi ayrı ayrı tavsiye. Viyana’ya gelirseniz Trzesniewski’yi sakın es geçmeyin!

Web sitesi

Share

Yorumlar

yorum var