Share

Türk Hava Yolları son yıllarda inanılmaz hızlı bir büyüme kaydederek dünyanın en büyük havayollarından biri oldu. Ben de çok seyahat eden herkes gibi uçuşlarında THY’yi tercih edenlerdenim.
Birkaç sefer “Business Class” uçma fırsatı buldum. Bu kavram, aslında havayolunun belirli bir ücret karşılığı uçuş öncesi ve uçuş süresince yolcusuna verdiği ayrıcalıklı hizmetleri tanımlıyor. Ben de “Business Class neden ve ne zaman tercih edilmeli, yoksa çok mu gereksiz?” sorularına yanıt  olabilmesi adına kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Bugüne kadar bu sınıfı tercih edeceksem genelde Tayland ya da Amerika gibi çok uzun uçuşlarda seçerim diye düşünürdüm ama 3-4 saatlik Avrupa uçuşlarında da Business Class’ın çok konforlu ve dinlendirici olabiliyormuş. Zar zor geçen 10 saatlik bir Tayland ekonomi sınıfı uçuşunda karar vermiştim buna. Business Class’a bu ismin verilmiş olması tesadüf değil. Stresli ve yoğun bir işiniz varsa, 3-5 saatlik uyku sonrası önemli bir toplantıya katılacaksanız, o kısıtlı zamanınızda uçakta dahi çalışmanız gerekiyorsa, gittiğiniz ülkede güne tazelenmiş ve dinlenmiş olarak başlamak istiyorsanız uçuş sınıfı yükseltmek iyi geliyor insana.

CIPBusiness Class yolcusu olmanın ciddi avantajları var. Kendinizi özel ve önemli bir insan gibi hissettiriyor. Tüm sistem yolcunun konforunu sağlamak üzerine kurulmuş. Örneğin ben Atatürk Havalimanı’ndan uçuyorum, daha terminalden içeri girerken Business yolcularına özel girişi kullanabiliyorum. Güvenlikte sıra beklemeden hızlıca geçiş yaptıktan sonra, Business Class için ayrılmış bankolardan ekstra bagaj hakkı ile check-in yaptıktan sonra, yine Dış Hatlar THY Business Class Salonu önündeki Pasaport Kontrolünden hiç beklemeden CIP salonuna geçiş yapıyorum.

CIP ISTTHY’nin Atatürk Havalimanı Dış Hatlar CIP salonu devasa büyüklükte. İki katlı salonun çeşitli yerlerine Izgara Büfeleri, Açık Büfeler, Tatlı ve kahve köşeleri içecek dolapları yerleştirilmiş. Önünde kuyruklar oluşan, çıktığı anda tükenen bir de pide büfesi var. Dileyenlere seyyar servis arabalarında peynir ve içki sunuluyor. Girişteki kilitli dolaplara eşyalarınızı bıraktıktan sonra; ister mini sinema salonunda patlamış mısır eşliğinde film izle, ister bilardo oyna, ister koltuklarda uzanıp dergi karıştır ya da televizyondan haberleri takip et. Çocuklar uçak beklerken sıkılmasın diye bir çocuk oyun alanı bile tasarlanmış.

Uçak saatinde, Business yolcusu olunca yine sıra beklemeden uçağa alıyorlar. Burada uçağın tipi çok önemli. Eğer geniş gövdeli bir uçakla uçuyorsak şanslıyız. Çünkü geniş gövde uçakların Business koltukları özel tasarım oluyor. Yatak olana kadar yatan bir koltuk ve ayak uzatmak için önde bir minder yeri oluyor. Neredeyse kendine ait bir bölme var gibi.  Dar gövdeli yani daha küçük uçakların Business koltukları biraz daha az konforlu. Mesela koltuk tam olarak yatmıyor. Ön taraftaki açıklık geniş gövdedekine göre daha az.

Uçağa bindikten hemen sonra montunuz varsa kabin görevlisi gelip alıyor, buruşmaması için vestiyere asıyor. Yerinize oturur oturmaz lokum ikramı ve içecek servisi başlıyor. Koltuklar inanılmaz rahat, yatırıp uçuş süresi kadar uyuduğum oluyor. Genellikle de çok işim yoksa kabin içi eğlence sisteminden bir vizyon filmi seçip izlemeyi tercih ediyorum. Yemek servisi türbülans yoksa kalkıştan kısa bir süre sonra başlıyor. Burada tavsiyem CIP Salonunda çok fazla yemek yemememiz çünkü uçak yemekleri de bir o kadar lezzetli. Bazen uçakta uçan şef oluyor ve servisi o yapıyor.

İlk önce soğuk tabağı ve yanında sıcak ekmek çeşitleri servis ediliyor. Soğuk tabağında salata, füme et veya balık, deniz ürünleri, soğuk mezeler ve zeytinyağlılar oluyor. Bunun yanında Peynir tabağı (rokfor peyniri harika) çok lezzetli bir tereyağı (normalde yemem ama buna dayanamıyorum) tatlı ve içecek servis ediliyor.

Soğuk tabağından sonra üç çeşit ana yemekten birini seçmemiz isteniyor. Sıcak yemekler birbirinden lezzetli olduğu için seçim yapmak çok zor fakat ben genelde balık tercih ediyorum. Özellikle kılıç balığı müthiş lezzetli. Yemekten sonra inişe kadar oldukça fazla çeşit içeren içecek servisi devam ediyor. Sıcak içecek söz konusu olduğunda değişmez tercihim Türk kahvesi. THY’nin Türk kahvesini denemenizi ısrarla tavsiye ederim.

İnişe kadar, geniş bir çalışma alanım olduğu için laptopu şarja takıp son toplantı hazırlıklarımı yapabiliyorum, süreyi efektif bir şekilde değerlendiriyorum. İnişe yakın bir zamanda gidilen havalimanına bağlı olarak “Fast Track” kartları dağıtıyorlar. Bu kartlar sayesinde inince havalimanında hiç sıra beklemeden hızlı geçişten geçebiliyoruz. Dönüşte de THY’nin Star Allience üyesi olması sayesinde bulunduğunuz havalimanının Star Allience salonunda bekleyebiliyoruz.

Paris Lounge CIP

Tüm bu avantajlar bir araya gelince, oldukça yorucu olduğu su götürmez bir gerçek olan uçuş yolculuğunun stresi ve yorgunluğu minimuma iniyor. Uçaktan indiğinize bol ilgi görmüş ve iyi servis almış hissediyorsunuz. Dolayısıyla biraz tuzlu olmasına rağmen iş seyahatlerinde ve uzun uçuşlarda kesinlikle değeceğine inandığım Business Class yolculuğu, küçük çocuklu aileler için de çok faydalı olabilir kanısındayım. 1 saat gibi kısa uçuşlarda bana göre böyle bir yükseltmeye çok gerek yok.

Business Class için, THY’nin mil programına üye olunca ekonomi biletinizin üzerine bir miktar mil kullanarak da yükseltme yapabilirsiniz. Business uçuşlarında ekonomiye göre daha çok mil kazanma şansı da oluyor. Her zaman imkan olmayabiliyor ama şansınız varsa Business Class’ı denemek güzel olabilir. FlightBu kadar yoğun bir tempoya dayanıp iş seyahatlerine rağmen ayakta kalabilmeyi birkaç şeye borçluyum. Bunlardan en önemlileri spor, sağlıklı beslenme ve besin takviyelerim. Benim gibi yoğun bir çalışma temponuz varsa ve bağışıklık sisteminiz artık buna isyan ediyorsa enerjinizi arttırmak için  Nutraxin‘in bitki özlerinden yapılmış Biopower adlı ürününü bir deneyin!

Not: Çok sık uçanlar bilir, ekonomide de krallar gibi uçmanın kendine göre ufak yöntemleri ve püf noktaları var. Business uçamadığınızda minik değişikliklerle uçuşunuzu konforlu hale getirebilirsiniz. Yakın zamanda mutlaka yazacağım.

Share

Yorumlar

yorum var