Share

Tafelspitz’in adını da, geleneksel bir yemek olduğunu da Viyana-Prag gezimize kadar bilmiyordum. Viyana’yı araştırırken bir arkadaşım, mutlaka Plachutta’ya gidip Tafelspitz yemelisin! dediğinde, her iki ismi de aklımda tutamayacağım için not almak zorunda kaldım.

Tafelspitz aslında büyük baş hayvanların kuyruk üstü etinden yapılan bir tür et haşlama. Fakat bu et suda haşlanırken içine çeşitli sebzeler ekleniyor ve en son yaban turpu ile birlikte göserişli bir servis ritüeliyle yeniyor. Biz en çok Şinitzeli biliriz ama bu yemek de Avusturya’nın geleneksel yemeklerinden biri.

İşte bu lezzeti tatmak için, Viyana’da bir akşam üstü arkadaşımızın önerdiği Plachutta Restoran’a gittik. Normalde önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyormuş ama biz şanslıydık, şık giyimli işadamları ve süslü bayanlardan oluşan kalabalığın arasında güzel bir masada yer bulduk. Biz Wollzeile Caddesi’ne yakın olduğumuz için oradakini tercih ettik ama 3 yerde daha şubesi olduğunu öğrendik.

Garson geldiğinde kendimizden emin bir şekilde Tafelspitz istiyoruz dedik. Garson üçümüze bakıp, kaç kişilik diye sorunca şaşırdık. Tam üç diyecekken ben size 1,5 porsiyon getireyim dedi. Herhalde bir bildiği vardır dedik ve geleceklerden habersiz ekmekten tırtıklayarak beklemeye başladık. Yaklaşık yarım saat sonra, garson önce ısıtılmış bir metal plakayı masaya yerleştirdi; sıcak plakanın üzerine koskoca bir tencere sulu et ve yine koca bir tencere patatesi, yanında soslar ve sebzeler ile yerleştirdi. Miktarların büyüklüğünü görünce ufak çaplı bir şok yaşadık.

Garson önce bir kaseye yerleştirdiği eriştelerin üzerine et suyu ve haşlanmış sebzelerden ekleyip çorba kısmını servis etti. Daha sonra tabaklarımıza birer parça et, patates ve yaban turbu servis ederek gerisini bize bıraktı. Üç kişi etin yarısını zor bitirebildik. Fiyatlar biraz tuzlu ama o tat için denemeye değer. Gidecek olursanız mutlaka rezervasyon yaptırın. Ayaküstü gidilip hemen yiyip çıkacak bir yer gibi düşünmeyin. Bir akşam yemeğinde, servisin tadını çıkararak yeni tatlar keşfedilecek bir yemek olarak düşünün.

tafelspitz_plachuttatafelspitz plac

Viyana’ya gidemeyenler için, Plachutta’nın sitesindeki Tefelspitz tarifini paylaşıyorum:

6-8 Kişilik Tafelspitz

1 Adet kabuklu Soğan, ikiye bölünmüş
2 Kg. Kuyruk Eti (Tafelspitz Eti)
3.5 Litre Su
10-15 Tane karabiber
250 Gr. Soyulmuş ve doğranmış sebze
(Eşit miktarda havuç, kereviz, maydanoz, pırasa)
İsteğe göre bulyon ve tuz
Üzerine sonradan doğramak için Frenk Soğanı

Hazırlık:

Aluminyum folyoya sarılı soyulmamış soğanları ikiye kesildiği yer alta gelecek şekilde yapsız tencereye koyup koyu kahverengi olana kadar pişirin. Eti ılık suyla yıkayın. Suyu kaynatıp eti içine atın. biriken köpüğü temizleyip karabiber ve soğanı atın. Toplam 3-3.5 saatlik pişirme süresinin son yarım saatinde sebzeleri ekleyin. Pişmiş eti tencereden alıp parmak kalınlığında dilimlere bölün, tuz ve frenk soğanı ile tatlandırın.
Pişmiş et suyunu süzerek tuz ve baharat ekleyin, erişteli ya da eriştesiz servis edin. Afiyet olsun.

Share

Yorumlar

yorum var