Share

Bu yaz Bozcaada’dan dönerken, Keşan civarlarında karnımız acıkmaya başladı. Ufak bir google araştırmasıyla daha önce hiç tatmadığımiz Satır eti denemeye karar verdik. Satır et restoranları süper bir birliğe imza atmış ve www.satir-et.com u kurmuş. Tek bir slogan altında birleşmişler: “Satır et Keşan’da yenir.”

Biz yolumuzun üzerinde olduğu için ve iyi puan aldığı için Çamlıbel restaurantı seçtik. Çamlıbel restaurant İstanbul yönünden gelirken Keşan Merkeze girmeden sağda. Girişte arabamızı çok geniş bir otoparka parkettik. Çam ağaçlarının altına kurulu masalardan birine oturduk. Gelir gelmez salata ve yoğurt söyledik, etler gelene kadar tümü bitmişti. Yoğurdu bir harika. Etlerimiz ikinci yoğurt ve salatayla birlikte geldi.

Satır Et´i diğer etlerden ayıran en önemli özelliği söz konusu etin Güney Trakya Bölgesi´nin ( Keşan, İpsala, Enez) doğal ortamlarında yetişmiş olan yonca, kekik, arpa, buğday ve mısır gibi doğada bulunan besinlerle beslenmiş, canlı ağırlığı 40 kg civarında olan kıvırcık ve yaşını doldurmamış süt kuzularından ( Kama Kıvırcık Kuzusu – Ovis Aries) elde edilmiş olması. Satır Et hazırlanırken karışımın içine tuz dışında ( salça, sebze, baharat vb.) hiçbir katkı maddesi konulmuyot. Yani Satır Et, kıvırcık kuzunun satır ile kıyma haline getirilmesiyle yapılan oldukça yağlı bir köfte aslında. İnanılmaz lezzetli bir şey. Çok çok önemli bir detay da hazırlanan etin Meşe kömürü mangalında pişirilmesi. Tahmin ediyorum bu da lezzeti kat kat arttırıyor. Bir porsiyon miktar olarak az gelebilir, normalde 1.5 porsiyon yiyenlerdenseniz soğumaması için birinci porsiyon geldiğinde ikincisini sipariş edebilirsiniz.

Çamlibel restaurantın fiyatlari gayet uygun, servis gayet hızlı. Neredeyse her masa başına bir garson düşüyor. Her isteğiniz anında hızlıca yerine getiriliyor. Ortam temiz ve güvenli. Büyük bir ağaçlığın içinde yer alan restoranın bir de çocuk parkı var.

Biz tekrar gideriz, siz de deneyin deriz.

Share

Yorumlar

yorum var