Share

1995 yılından bu yana İstanbul’un en eski semtlerinden Kızıltoprak’ta, Rüştiye Sokak’ın, restore edilmiş tarihi evlerinden birinin giriş katında sanat etkinliklerini sürdüren Kızıltoprak Sanat Galerisi’nin önünden her sabah geçiyorum. Bir türlü uğramaya fırsat bulamadığım galeriyi geçtiğimiz Cuma günü ziyaret edebilme fırsatım oldu. Kızıltoprak Sanat Galerisi Sahibi Tülay Atasoy güleryüzüyle hem galeri, hem de 16 Aralık 2014-14 Ocak 2015 tarihleri arasında ev sahipliği yaptıkları Mahir Güven’in sergisi hakkında kısaca bilgi verdi.

Kızıltoprak Sanat Galerisi Kadıköy, Moda, Fenerbahçe ve Bağdat Caddesi’ni bağlayan en yoğun trafiğin en sakin noktasında; sanatı sanatçıyı ve sanatseverleri, özgün kişisel sergiler ve uyumlu birlikteliği yansıtan karmalarda buluşturmaya devam ediyor. Yaşadığımız zorlu tempoya estetik bakışı katarak sanatseverlere bir mola verdiriyor. Ustaların ve genç yeteneklerin değişik frekanslarda; ağırlıklı olarak figüratif anlayış çerçevesinde, birbirinden çok ayrı fakat diyalog içindeki temalarını; resim, heykel, seramik alanından yetkin örnekleri ile sunuyor. Kızıltoprak Sanat Galerisi, sanatseverleri sadece eserlerle değil, aynı zamanda sanatçılarla da buluşturarak izleyiciler için iletişim olanağı sağlayan bir etkileşim noktası olma özelliğini taşıyor.

Galeri,

Pazar ve Pazartesi kapalı
Diğer Günler: 12:00 – 19:00 açık

2014-2015 Sergi Programı:

16 Aralık – 14 Ocak 2014…………………… MAHİR GÜVEN
17 Ocak- 9 Şubat 2015……………………… GÜL ERALİ
14 Şubat-10 Mart 2015……………………..  ORHAN TAYLAN
14 Mart-4 Nisan 2015……………………….  DİLEK IŞIKSEL
11 Nisan-5 Mayıs 2015……………………..  NAİLE AKINCI’YI ANIYORUZ
9 Mayıs-31 Mayıs 2015…………………….. RASİM KONYAR

Soyut sanata karşıt olarak, dış gerçeğin olduğu gibi ve ayrıntılarıyla tanıtlanmasını amaçlayan sanat görüşünü ifade eden figüratif resmin önemli temsilcilerinden Mahir Güven‘in sergisi 16 Aralık 2014 – 14 Ocak 2015 tarihleri arasında.

İlk resim eğitimine ortaokul yıllarında Hikmet Onat ve Bedri Rahmi gibi ustalarla tanıştığında başlayan Mahir Güven, 1976 da girdiği İDGSA Resim Bölümü Neşet Günal Atölyesi’nden 1981 de mezun oldu. Bugüne değin 30 a yakın kişisel sergi açtı, pek çok karma ve temalı sergiye katıldı.

Mahir Güven resimleri, hayatın tüm olgularını barındıran bir bedene dönüşmektedir. Resme dönüştürdüğü figürlerini, devinimli olduğu kadar doğal çelişkiyi de kullanıp, bir görsel oluşturma süreci içerisinde plastik kaygıları başat, itici ivme olarak kullanıyor. Gereksiz tüm öğelerden ustaca kaçınarak kulağımıza zaten bildiğimiz bir şeyi fısıldar gibi özgün renk ve desen seçimiyle her resimde “ilk”in doğal süreçte her defasında var olduğunun farkındalığıyla, yeni ve bir başka resmin temelini oluştururken tekrarın monotonluğa düşmeden de yapılabildiğini deneyimlememize izin veriyor. Mahir Güven’in bu doğrultuda ürettiği son dönem çalışmalarından oluşan sergisini izlemek istiyorsanız 16 Aralık 2014-14 Ocak 2015 tarihleri arasında (Pazar Pazartesi günleri dışında) 12 00-19 00 arası izleyebilirsiniz. Ben çok keyif aldım. Gideceklere şimdiden iyi seyirler dilerim.

Sevgiler,

Ladymomm

Share

Yorumlar

yorum var