Share

Tamam sakin ol. Duymamış gibi yap. Aslında şu an hiç yaşanmadı. 10’dan geriye doğru içinden saymaya başla. 10… 9… 8… deriin nefes,  7… 6… 5… 4… hepsi geçecek 3… 2… 1… tamam daha iyisin.

Hayat o kadar çok üstümüze geliyor ki ara sıra, yukarıda yazdığımı her zaman yapabilmek çok zor. Stres olmadan yaşamak neredeyse imkansız. Zaten mesele kızdıktan sonra sakinleşebilmek değil, mesele hep sakin kalabilmek. Böyle olunca, hem vakit almayacak, hem de sinir katsayımızın bir anda tırmanmasını engelleyecek yöntemler arıyor insan.

Geçenlerde yazdığım Meditasyon benim için bunlardan biri. Bir diğeri ise müzik.  Hiç yalnızca müzik dinlemek için müzik dinlediniz mi? Yani, başka hiçbir şeyle uğraşmazken, mesela mutfakta yemek yaparken ya da çocuk bakarken arkada açık olan müzik gibi değil. Yolculukta oyalanmak için filan da değil. Kulaklığınızı takıp, dünyadan kopup, gözlerinizi kapatıp dinlediğiniz, sizi bulutların üstüne çıkaran, benliğinizde hissettiğiniz müzikten bahsediyorum.

Benim böyle bir listem var. Çoğu zaman meditasyona konsantre olamazsam dinliyorum, bazen de hayat çok üstüme gelirse açıp o şarkıların içinde kayboluyorum. Gerçek hayata geri döndüğümde her şey daha kolay ve hazmedilebilir gözükmeye başlıyor. O yüzden hem listemi paylaşayım, hem de kendi listenizi oluşturmanıza vesile olayım istedim. Kimbilir, belki birilerine daha yardım etmiş olurum.

Share

Yorumlar

yorum var