Share

İskandinav ülkeleri tasarım konusunda her zaman çok iddialı. Hem mimari, hem endüstriyel tasarımda birçok başarılı İskandinav örneği görmek mümkün. Ben de dekorasyon söz konusu olunca, kuzey ülkelerinin minimalist tasarımdaki başarılarına hayran olanlardanım. Søstrene Grenes de bunlardan biri.

Dükkana sıklıkla gidip geldiğim Paris’teki projemize yakın bir alışveriş merkezi olan Aeroville’de rastladım. Aeroville, Charles de Gaulle havalimanına yakın, tüm markaları bir arada bulabileceğiniz bir banliyö avm’si. Ekipçe öğlen yemeğine gittiğimizde, Søstrene Grenes’in vitrininin önünden geçerken duramayıp kendimizi içeri attık.


Danimarka kökenli Søstrene Grenes, iki kardeşin 1973’te kurduğu bir dükkan. Amaçları ufak dokunuşlarla mekanları biraz olsun değiştirebilmek; kalite ve ulaşılabilir fiyatlardan asla ödün vermemek. müşterilerin, mağazalarına girdiği anda dışarıdaki hayattan bir an olsun kopup kendilerini bir vahada bulduklarını hissetirmek. Bu sonuncusunu dükkana girince maksimumda hissettik zaten.

sostreneyarn

Evin her köşesi için rengarenk dekorlar, şirinlikten ölecek kırtasiye malzemeleri, mutfak gereçleri, hediye ambalajları, kutular…

Dükkandan çıkmaya yakın, açık çayların bulunduğu bir çay standı keşfettik. Çin çayları, raventli yeşil çaylar, baileysli çaylar, portakal, vişne aromalı çaylar. Değişik bir sürü aromalı yeşil ve siyah çay çeşitlerinden istediğimizi küçük kese kağıtlarına doldurduk. Her bir kese 1.5 eurocuk ve çaylar çok lezzetli!

Zorla da olsa Sostrene Grenes tasarımlarını arkada bırakarak elimiz kolumuz poşetler dolu ofise döndük.

Paris’te 3 tane Sostrene Grenes dükkanı var. Biri Aeroville’de, biri Versailles’da biri de La Defense’ta. Ayrıca Danimarka merkez olmak üzere İzlanda, İrlanda, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç’te de bu güzel tasarım mağazasını bulmak mümkün.

sostrenegrenesbw http://sostrenegrene.com/

Share

Yorumlar

yorum var