Share

Okulların açılmasına oldukça az bir zaman kaldı. Artık her şeyde olduğu gibi eğitimde de dünya standartlarını yakalamak ve çocuklarımıza en iyi eğitimi verebilmek için internetten faydalanmak kaçınılmaz oldu. Web üzerinden eğitimi desteklemek ve yeni eğitim fırsatları oluşturmak için kurulmuş, dünya çapında büyük üne sahip birkaç kurumdan biri de Khan Academy.

Khan Academy’nin uzun zamandır takipçisiyim. Geçen seneye kadar “eğitimde fırsat eşitliği” ilkesini benimsemiş bu prestijli kurumun yalnızca videolarını izlemekle yetiniyordum. Bu sene daha fazlasını yapmalı diye düşünürken çok güzel bir şey öğrendim. Bir STFA vakfı olan Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı Khan Academy Türkçe‘yi hayata geçirdi.

Öğretmen çocuğu olmama rağmen ders anlatmayı hiçbir zaman başaramadım. Çok sevilen ve saygı duyulan bir eğitmen olan annemin tam tersine, öğretme yeteneğim malesef hiç olmadı. Yine de eğitmen bir ailede yetişmenin verdiği sorumlulukla, gönüllü eğitim işinin bir ucundan tutmalıyım diye düşünürdüm hep. İnşaat sektörünün içinden biri olarak, aslında bir inşaat firması olan STFA Holding’in haberlerini haliyle takip ediyordum. Khan Academy Türkçe bu şekilde tesadüfen karşıma çıktı, ben de bu müthiş fırsatı kaçırmayarak, Khan Academy’nin çevirmen kadrosuna katıldım.

Khan Academy, Salman Khan adında bir gencin, kendi kuzenine internet üzerinden Matematik dersleri vermeye başlaması ile doğmuş. Ders videoları aile ve akraba çevresinde gittikçe popülerleşmiş ve 2006 yılında Salman Khan’ın aklına, bu videoları YouTube üzerinden paylaşıp olabildiğince çok kişiye ulaştırma fikri gelmiş. Pratik ve kolay anlaşılabilir eğitim videoları o kadar yayılmış ve geri dönüşler o kadar tatmin edici olmuş ki, Sal Khan 2009 yılında işini bırakıp Khan Academy Projesi’ne kendisini adamış. Bugüne kadar ders videoları dünyanın her yerinde yaklaşık 400 milyon kez izlenmiş. 200 ülkede birçok eğitmen bu eğitim platformundan yararlanıyor, ve rakamlar gittikçe artıyor. Projenin amacı her yaşta, öğrenmeye istekli her bir bireye tamamen ücretsiz, anlaşılabilir, dünya standartlarında eğitim verebilmek. Eğitim videoları o kadar anlaşılır ve basitçe kavranabilir halde ki, alıştığımız geleneksel eğitim sistemi bir anda çok uzak ve karmaşık gelmeye başlıyor.

Khan Academy Türkçe dersleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı’nda da yayınlanıyor ve ülke genelinde binlerce okula ulaşıyor. Siz de, matematikten kimyaya, bilgisayardan tarihe, 3000’e yakın Türkçe ders videosu içeren Khan Academy Türkçe üzerinden, çocuklarınızın okulu sevmelerine ve derslerini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Farklı anlatım tarzları, değişik yöntemlerle örneklendirmeler, birçok kez tekrar etme imkanı gibi avantajlar ile derse uyumlarını kolaylaştırabilirsiniz. Kendi ilgi duyduğunuz alanlarda eğitim videolarını izleyerek genel kültürünüzü ve bilgi dünyanızı genişletebilirsiniz. Bunlarla birlikte sosyal sorumluluk kapsamında, gönüllü başvuruda bulunarak uzmanlık alanlarınızla ilgili içerik ve çeviriler konusunda Khan Academy Türkçe ekibine katkıda bulunabilirsiniz. Yeni öğretim yılında şimdiden tüm öğrencilere başarılar dilerim.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

Tek bir şey bilmelisin: Her şeyi öğrenebilirsin!

Kaynaklar:

                      Wikipedia – Salman Khan (educator)

                      Khan Academy Türkçe 

                      YouTube – Khan Academy Türkçe Sayfası 

Share

Yorumlar

yorum var