Share
Karanlıkta Diyalog

Karanlıkta Diyalog

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında başlayan “Karanlıkta Diyalog” sergisini ilk olarak ofiste bir arkadaşımdan duydum. Gayrettepe metro İstasyonu’nun içinde yer alan bu sergiye açıldıktan bir hafta sonra bir iş çıkışı iki arkadaş gittik. Biz gideli tam bir sene olmuş, sergi yoğun ilgiden dolayı hala devam ediyor.
Gitmeden çok fazla araştırmamıştım, yalnızca gidenlerden  “muhteşem ve çok farklı bir deneyim” olduğu yorumunu almıştım. Daha serginin giriş kapısına geldiğimizde, bu etkinliğin bir sergiden çok daha fazlası olduğunu gördük. Eşyalarımızı kilitli dolaplara bıraktıktan sonra kapıdaki görevliler bizi kısaca bilgilendirdi. Seçtiğimiz saat diliminin tüm grubuyla birlikte, yanlış hatırlamıyorsam 10 kişi, sergi alanına giriş yaptık. Görevli bayan bir ekip başı ve bir ekip sonu olmak üzere iki kişi seçtikten sonra her birimize görme engelliler için tasarlanmış bir baston dağıttı.
Ben ekip sonuydum, görevim gruptan kimsenin arkada kalmadığını kontrol etmekti. Hepimiz hazır olduğumuzda birazdan zifiri karanlık bir ortama gireceğimizi, orada bizi görme engelli rehberimizin karşılayacağı anlatıldı. Zifiri karanlık alan, şehir hayatının simüle edilmiş hali olacaktı.
Işığı yavaş yavaş arkamızda bırakıp karanlık bir koridordan geçerek alana vardık. Tam anlamıyla zifiri karanlıktaydık. Bu denli hiçbir şey görememe ve etrafı algılayamama deneyimini ilk kez yaşıyordum. Hepimiz tedirgindik. Kontrolü kaybetmiş vaziyette bastonlarımızla ilerlemeye ve duruma alışmaya  çalışıyorduk. Yönsüzlük hissi her yanımızı sarmıştı. Sonra görme engelli rehberimiz Mustafa Bey’in güven veren sesini duyduk. Bize sakin olmamızı, her durumda bize yardım edeceğini ve o anda kendisiyle aynı görme koşullarına sahip olduğumuzu anlattı.
karanliktadiyalogMustafa Bey eşliğinde yapay İstanbul Sokaklarına adım atarken, bastonumuz aracılığıyla ve sesleri algılamaya çalışarak ortamı ayırt etmeye başladık. Önce bir kaldırıma çıktık, sonra asfalt yola inerek karşıdan karşıya geçtik. Bir köprüden geçerek parka girdik. Parktan çıkarken canım arkadaşım Deniz “ben kaybolduuum!” Diye bağırdı. Neyse ki rehberimiz bulup yanımıza geri getirdi. Bir manavdan geçerken meyveleri ve sebzeleri dokunarak hissettik, tramvaya binerek oturma yeri bulduk.
Anladım ki duyulardan biri ortadan kalktığı anda diğer duyularımız onun boşluğunu doldurabilmek için yapabileceği her şeyi yapıyor. Dokunma hissi tavan yapıyor koku algısı sonuna kadar açılıyor, ve yanınızdaki arkadaşınızdan destek almak için hiç olmadığı kadar sesini duymaya ihtiyacınız oluyor. Tüm parkuru birileriyle konuşarak, seslerini duyarak ve orada olmalarından güven duyarak tamamlıyorsunuz.

Parkurda en zorlu bölümler Tramvaya binip yer bulmak, birini ezmeden boş koltuk bulup oturabilmek, büfeden çay alıp birini kaynar çayla yakmadan içebilmek ve 6 nokta alfabesiyle kendi ismimizi yazabilmekti. Hepsini rehberimiz Mustafa Bey sayesinde sorunsuz tamamladık. Kendisi görme engelli olduğu için duruma alışıktı ve aydınlıkta hareket ediyormuş gibi rahat yol alıyor, 10 kişiyi birden yönlendiriyordu.Karanlık büfemizde çayımızı yudumlarken ve biz karmakarışık duygular yaşayıp, hayata yeni bir pencereden bakarken, bize hayat hikayesini anlattı. Dışarıda görme engelli bir vatandaş ile karşılaşırsak nasıl davranmamız gerektiğini ve işini nasıl kolaylaştırabileceğimizi uzun uzun açıkladı.

Çıkışta hepimiz yepyeni insanlardık. Işığı ilk gördüğüm an halime binlerce kez şükrettim. Sahip olduklarımızı unutup her gün ufacık şeylerden şikayetçi olmamızın ne büyük nankörlük olduğunu düşündüm. Bizi bekleyen anı defterine hislerimi yazmaya çalışırken gözlerim dolu doluydu. Adına sergi denir ise, bu eşsiz sergiyi herkesin en az bir kez görmesini ve yaşadığımız duyguları yaşamasını çok isterim. Sergi Gayrettepe Metro İstasyonu’nda halen devam ediyor. “Karanlıkta Stand Up” gibi değişik aktivitelerin de yapıldığı serginin biletlerini Biletix’den temin edebilirsiniz. Umarım bitmeden gitme fırsatınız olur.

3 Aralık Dünya engelliler günü, belki de bu hafta ziyaret için en uygun zamandır.
Bilgi İçin: http://www.dialogistanbul.com/karanlikta-diyalog-nedir

Karanlıkta Diyalog Sergisi Yeni Dönemi

Karanlıkta Diyalog Sergisi Yeni Dönemi

 

Share

Yorumlar

yorum var