Share

Ucundan kıyısından neredeyse 7 yıldır havacılık dünyasının bir şekilde içinde sayılırım. Hem eşimin mesleği nedeniyle, hem de işimin havalimanları ile ilgili olması nedeniyle. O yüzden dün Atatürk Havalimanın’da başlayan havacılık fuarını görmeden olmazdı. Eski adı Airex olan havacılık fuarı bu sene İstanbul Airshow adıyla Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronun’da başladı. Biz de fuarın ilk gününde alandaydık.
Airshow, havacılık sektörüne dahil olan firmaları her sene aynı alanda buluşturuyor. Bunların arasında Devlet Hava Meydanların’dan hepimizin bildiği havayollarına, apron aydınlatma sistemlerinden motor üreticilerine, model uçakçılardan özel jet kiralama firmalarına kadar birçok şirket oluyor. Bu yıl 10. yılı, 42 ülkeden toplam 127 şirketi ağırlıyor. Boeing’in yeni nesil jumbosu 747-8 ve Airbus’ın uzun menzilli uçağı A350XWB ilk kez bu fuarda İstanbul’a gelecek. Fuar alanının haritasını aşağıda ekledim, gidecek olursanız, telefonunuza kaydedip alanda kullanabilirsiniz.


Söylemeden geçemeyeceğim THY’nin standı yine çok şıktı. İstanbul Pilot Shop kocaman ve eğlenceli bir stand açmış.

Fuarda uçuş simülatörleri de var. Yeni üretilen ve bu yıl ilk kez piyasaya çıkacak olan Airbus A350XWB’yi görmek istedik fakat akşam 6’da geleceğini öğrendik. Gerçeği yerine, korkunç detaylı hazırlanmış maketini inceledik. Zaten fuardaki maketlere bayıldım. kokpitteki Uçuş ekranlarından askı yerlerine kadar her detayı üşenmeden yapmışlar. Okulda az maket yapmadım, hem çok sabır gerektiren hem de çok keyifli bir iş. Yeterince vaktiniz var ise keyfini çıkararak minik minik detaylarla uğraşırsınız, bu maketleri yapan arkadaşların da vakti bolmuş sanırım.

Jet motorundan pek anlamam ama çok güzel fotoğraf verdiklerini söyleyebilirim. ilgilenenler için buyrunuz fotoğrafları.


Apronda en çok ilgimi çeken Business Jet’ler oldu. Minnacık uçakları inanılmaz güzel döşüyorlar, insanın jet alası geliyor. Business jet uzanamayacağımız ciğer olduğundan, gözümü basit bir helikopter olan Gyrocopter ve adı üstünde hafif bir uçak olan Ultra Light’a çeviriyorum. Onları da kullanabileceğimden değil de, renkleri çok güzel, bir de boyutlar küçük olduğundan çok şirin gözüküyorlar.


TAI’nin geçen yıl ilk uçuşunu yaptığı Hürkuş eğitim uçağı da fuarda yerini almıştı. 3. Havalimanı’nın adının Vecihi Hürkuş yapılması için imza kampanyası da vardı.

Son olarak Azerbaycan Havayolu Silky Way’in Boeing 747 kargo uçağını gezdik. Uçağın burun kısmı açıktı ve gövdesindeki yalıtım katmanlarını görebiliyorduk. Bir de bu kısım yaklaşık 20-22 metre yükseklikte olduğu için apron manzarası harikaydı. Yükleme kısmı döşemesi alabildiğ ne bilyelerle kaplı dev bir tünele benziyordu. Yerdeki bilyeler her yöne serbestçe dönerek yüklenen konteynırların rahatça hareket ettirilmesini sağlıyormuş. İçerisi bana şu Hadron Çarpıştırıcısı deneyinin yapıldığı Cern’deki Laboratuarı anımsattı. Yükleme alanından dar bir gemici merdiveniyle üst kata, çıkılıyor. Üst katta kokpit, oturma grupları ve yatak odaları -evet yatak odası- var. Kokpit kaptanın söylediğine göre 25m. yükseklikte. Kargo uçağıyla birlikte gezimizi tamamladık.

Bu ilginç sektöre ilgi duyan herkes fuara gelmeli derim. Fuar Pazar akşamına kadar devam edecek. Havalimanından servis araçlarıyla fuara ulaşabilirsiniz. Özel aracımızla gelecekseniz park sıkıntısı yaşayabileceğinizi unutmayınız.

airshow

Share

Yorumlar

yorum var