Share

Amerika’nın bir numaralı çizgi filmi Simpsons’ta  Frank Gehry’yi konu alan bir bölüm vardı. Ünlü mimar Frank Gehry “aklıma harika bir tasarım geldi!” Diyerek bir kağıdı buruşturup yere atıyor, yeni ve en taze binasının tasarımını gözler önüne seriyordu.
Mimarlıkla alakası olmayan çoğunluk için Frank Gehry binaları genelde böyle görünür. Benim içinse Frank Gehry binadan daha çok “boşluk tasarımcısı”.
Son binasi “Fondation Louis Vuitton” u yerinde görme imkanı buldum. Aslında bu benim yakından inceleyebildiğim ilk Gehry eseri.


Paris’te bir akşam üzeri iş çıkışı tüm ekip, yapıyı görmeye gittik. Yapı Paris’in kuzeybatısında yer alan oldukça büyük bir alana yayılmış “Bois de Bolongne” yani Bolonya Ormanı’nın içinde. Giriş ücreti 13 Euro ve sabah 9’dan akşam 8’e kadar ziyarete açık.
Fondacion Louis Vuitton aslında bir müze ama biz eserlerden çok binayı görmek için gittiğimiz için içeri girmeden önce  binanın etrafını gezdik. Yalnızca cephe önemsendiği için detaylar ve bütünde verdiği etki gerçekten görkemli. Paris şehrinin arması olan yelkenliyi andıran cephenin ihtişamını daha binaya yaklaşırken hissediyorsunuz.


İçerisiyse tam tahmin ettiğim üzere minimumlarda tasarlanmış ve içerideki boşluk dıştaki kabuk ile anlamlandırılmış.


Beni en çok etkileyen çeliklerin devamı olan ahşap 3×4 latalardan oluşan dev kirişler oldu.


Mimarın Eiffel Kulesi’ni kapatmak adına gösterdiği çaba gözümüzden kaçmadı. Buna karşılık Paris’in Manhattan’ı olan La Defense manzarası birçok açıda çerçevelenmiş olarak karşımıza çıktı.


Ben binaya genel olarak bayılmadım, hatta birkaç tane rahatsız edici detayla karşılaştım. Havuzun etkisi ve cephenin suda yansıması gün batımında güzeldi,  bu tek başına da olsa görülmeye değer. Havuzun bulunduğu katın ruhu farklı ve güzel.


Yine de Louis Vuitton’u beğenenlerin bu binayı da beğeneceğine neredeyse eminim.

fondationlv_sunset http://www.fondationlouisvuitton.fr/

Share

Yorumlar

yorum var