Share

İlk iki sene çalışmadan çocuğunu kendi büyütebilen şanslı annelerden oldum. Oğlum iki yaşını doldurduğunda ise karşıma çıkan güzel bir fırsatı değerlendirerek tekrar kurumsal hayata dönüş yaptım. Yaklaşık dokuz aylık süren kısa bir çalışma döneminin ardından şu günlerde kendi işimin peşine düştüm. Sanırım artık çok daha fazla çalışacağım!

Çalışan bir anne olmanın zorlukları malum. Evde ve  işyerinde yüklenilen sorumluluklar kimi zaman annelere nefes aldıracak bir an bırakmıyor. İş, çocuk ve eş arasında kalan anne bir süre sonra tükenmişlik hissine kapılıyor.

Yine de günlük hayata dair uygulayacağımız bir kaç yöntem ile iş  hayatı ve anneliğin getirdiği sorumluluklar arasında bir denge kurabilir ve stresimizi azaltabiliriz.

Ne dersiniz???

  • Planlı ve pratik olmak

Zaman az ve yapacak iş  çok ise planlı ve programlı olmaktan başka çaremiz yok zaten.

  • Yardım almaktan çekinmemek

 Sorumluluklarımızı başkalarıyla paylaşmayı ve onlara güvenmeyi başarabildiğimiz zaman inanın daha az yıpranıyoruz. Hiç birimiz mükemmel anne değiliz; öyle değil mi?

  • Kendine ve hobilerine zaman ayırmak

Zaman çok önemli ve kısıtlı ama yine de kendimize mutlaka zaman ayırmalı, eşimizle başbaşa vakit geçirmeli ve arkadaşlarımız ile sosyalleşebilecek ortamlar yaratmalıyız. Unutmayalım biz mutlu olursak çocuklarımız da mutlu olur.

Kural basit: Mutlu Anne = Mutlu Çocuk.

  • Çocuğunuzla oyun oynamak

O’na herhangi bir şey öğretmeye çalışmadan, tüm teknolojik aletlerden uzak, başbaşa oynayacağınız oyunlar hem size günün yorgunluğunu unutturacak, hem de çocuğunuzun harika vakit geçirmesini sağlayacak.

  • Nefes egzersizleri ve meditasyon yapmak

Fırsat buldukça bedeninizi gevşetecek aktiviteler yapmak inanın çok iyi gelecek.(“Meditasyon”ile ilgili detaylı yazımıza http://www.2ladieslife.com/meditasyon/ linkinden ulaşabilirsiniz.)

  • Kendini takdir etmek ve ödüllendirmek

Ödül iyi bir motivasyondur. Anne olarak modumuzun düştüğü ve motivasyonumuzun azaldığı pek çok zaman oluyor. Küçük bir ödül bizi dinç ve dinamik tutar.

Unutmayalım ki her seçim bir vazgeçiştir. Çalışan anne olmayı seçiyorsak güzelliklerine odaklanalım ki; daha mutlu, daha özgür ve daha güçlü çocuklar yetiştirebilerim.

Tüm annelere sonsuz saygı ve sevgiler…İyi ki anneyiz!

Lady Mom

Share

Yorumlar

yorum var