Share

Orman değil, şehir olan Belrad’da geçirdiğimiz haftasonunda tabi ki bolca yemek yedik. Bizdeki bu “tatildeysen, bulduğun her şeyi ye” psikolojisi asla bitemedi, bitmeyecek.

Sırp mutfağını çok fazla araştırma fırsatım olmamıştı; gitmeden önce web çalışmamı yaparken, yazılanlardan aç kalmayacağımızı bilmek yeterli oldu. Sırbistan’da geleneksel yemekler sunan ve akşam müzikli eğlenceleri olan mekanlar var. Bu yerel restoranlara “kafana” deniyor. Turistseniz, bu kafanalardan birine mutlaka gitmek gerekir. Restoran daha çok turistlere hitap ediyor gibi gözükse de, bolca turistin yanısıra yerel halkı da eğlenirken görmek mümkün bu lokantalarda. Çalgıcılar Sırp ezgileri eşliğinde masaları gezip istek şarkıları topluyor, insanlar yiyip içip eğleniyor.

Blegrad’da her köşe başında bir pizzacı görmek mümkün. Nasıl oluyor bilmiyorum ama pizzaları çok çok lezzetli. Bol çeşit var ve anında sıcacık pizza servis ediyorlar. Genelde Belgradlılar bunu bizdeki dürüm gibi yiyorlar. Gece eğlencesinden dönerken ya da sinemadan çıkınca pizzacıya koşanlar görmek mümkün.

Her köşe başında bir pizzacı varsa, ortlama her beş dükkanda bir de “Pekara” yani İngilice’deki “Bakery” yani fırın-pastane var. Sırplar hamur işini çok seviyorlar. Özellikle kahvaltıları “börek” siz olmuyor. Boşnak böreğine benzeyen bir börekleri var, ama biz Boşnak böreği kadar beğenmedik, belki ev yapımı olmadığı içindir.

Bunlar dışında bizdekine benzer cafe ve butik şık restoranları da çok fazla. İtalyan mutfağı, Çin Mutfağı, Yunan Mutfağı hatta kebap-döner; kısacası her aradığınız yiyeceği bulmanız mümkün. Bahşiş bırakmak için 100 – 200 dinar uygun. %10 gibi bir şart yok. Çalgıcı masanıza geldiyse, o da bahşişi hakediyor demektir. Ne kadar bahşiş, o kadar şarkı.

Daha önceki Mini Mini Notlarla Belgrad yazımda yazdığım gibi, Sırp Mutfağı’nın bilinen yemekleri ve içkileri:

Cevapcici adında bir tür köfte-kebap, Kajmak adında peynir benzeri kremamsı bir süt ürünü, Müthiş lezzetli bulduğum iste kurutulmuş dana eti, İngilizlerin kahvaltıda yediği fasulyeye benzer barbunya, Mısır ekmeği/keki, Sırp salatası, Lahana turşusu, Közde patlıcan ve biberden yapılan Ajvar Sosu, Kuruyemiş Turtası ve Bir tür meyve rakısı olan Rakija, sert bir Sırp içkisi. Genelde yemekler çok ağır ve yağlı. Her restoranda mutlaka bir karışık başlangıç tabağı oluyor, her bir lezzetten azar azar denemek için ideal. Bizim deneme imkanı bulduğumuz restoranlar şöyle:

dva_jelenaDva Jelena (Çift Geyik): Geldiğimiz ilk akşam meşhur bohem bölge Skadarlija’nın en ünlü restoranı ve Belgrad’ın en eski lokantalarından biri olan Dva Jelena’da yemek yedik. Sırp mutfağını ve insanını hızlıca tanımak için en ideal mekan Dva Jelena. Bahsettiğim “kafana” tarzı restoranlardan burası. Geleneksel Sırp yemekleri tatmak ve Sırp müzikleriyle keyifli bir akşam geçirmek için nokta atışı gidilecek yer. Sırpların meşhur peynirimsi tatları “Kajmak” (Kaymak)’ın bizce en güzel yapıldığı yer. Sarımsaklı ekmekleri de mükemmeldi. Karışık kebap dedikleri güveçte gelen bir ızgara et yemekleri var, onu çok beğenmesek de genel olarak lezzet konusunda başarılılar.

Çalgıcı ekip masaları tek tek dolaşırken sıra bize geldi. Nerelisiniz diye sorup Türk olduğumuzu öğrenince, şaşkın bakışlarımız arasında tüm ekip bir ağızdan “Yangın var yangın var ben yanıyorum” u çalıp söylemeye başladı. Şarkının bütün sözlerini biz bilmiyoruz onlar biliyordu; hatta en başta hangi şarkı olduğunu çıkaramadık; azcık utanmış olabiliriz 🙂

Kafana Question Mark (Restaurant ?): Restoran Question Mark, Belgrad’ın en eski “kafana”larından biriymiş. Belgrad ile ilgili her yazıda karşıma bu restoran çıktı, daha önce Beglrad’a giden arkadaşlarım buraya mutlaka gitmelisin dedi. Yani burası çok meşhur bir restoran. Ortamı güzel olsa da biz yemeklerini çok beğenmedik, ama bir Belgrad klasiği görmek için gidilebilir. Burada, bildiğimiz geleneksel yemeklerden farklı olarak bizdeki “Mıhlama”nın daha hafifi olan mısır unlu peynirli bir ara sıcak yedik. İsmi Sırplar’daki birçok Türkçe kelimeden biri “Kaçamak”.

zemun rekaZemun Reka Restaurant: Gitmeden yaptığım web araştırmaları sonucu bulduğum, iyi ki de buldum dediğim bir restoran Reka. Burası bir aile restoranı; Belgrad’ın yeni şehir bölgesindeki küçük bir Balıkçı kasabası olan Zemun’da yer alıyor. Döneceğimiz akşam uğradığımız restoranda patlayana kadar yedik, çok keyifli bir akşam geçirdik.

Değişik bir dekoru var Reka’nın. Duvarlarda stilize yağlı boya tablolar asılı. Loş ışıkta sıcak bir dekor karşılıyor içeri girince. Garsonlar çok cana yakın, çok iyi İngilizce biliyorlar. Çok geniş bir menüsü var, oku oku bitiremedik. Yayın balığını ve elmalı sıcak tartını şiddetle tavsiye ederim. Sırpların deyimiyle Domestik kahve ya da Türk kahvesi bulmak mümkün. Kahvaltısı da güzel oluyormuş fakat denemeye vakit kalmadı. Fiyatlar ortalamanın üzerinde ama yediklerimiz verdiğimiz paraya kesinlikle değdi. Biz gittiğimizde pazar akşamı olduğu için restoran bomboştu ama Cumartesi akşamı ve kahvaltılar için gitmeden rezervasyon yaptırmak gerekebilir. Cuma ve Cumartesi akşamları canlı müzik ve eğlence oluyor. Restoranın facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Pekara Toma: Pekara Toma, pastanelerden en ünlüsü; içeriyi hiçbir zaman boş göremiyorsunuz. Biz burada ilk gittiğimiz akşam tatlı yedik, sonra da sabah kahvaltı için bir şeyler almaya geldik. Açıkçası tatlıları bende hayal kırıklığı yarattı, ama içinde minik bir pizza köşesi var kii pizzası mükemmel.

Hleb & Kifli: Bu pastane de bizdeki Komşu Fırın’ın çok benzeri bir zincir. Ürünleri taze ve oldukça lezzetli. Sabah kahvaltısında buradan ekmek, çörek, atıştırmalık ve kahve alıp karşısındaki Tasmejdan Parkı’nda yemiştik. Tabelasında ismi kiril alfabesi ile yazdığı için dükkanı ararken aşağıdaki fotoğraftakine benzer tabela bakınmak gerekiyor.

hleb kifli

boutique cafeCafe Boutique: Aslında Türkiye’deki Midpoint – Big Chefs tarzı cafelere benzeyen bir yer burası. Cumhuriyet Meydanı ve Knez Mihalia Caddesi’nde olmak üzere iki şubesi var. Bizdeki Cafelerden farkı ise akşamları biraz daha club havasına bürünmesi. Menüsü çok geniş ve yemekleri gayet lezzetli. Biz bir geceyarısı delirip bruschetta ve makarnasını yedik.

Snezana: Knez Mihalia Caddesi üzerinde yer alan şık bir İtalyan Pizzacısı. Biz tatlı yiyip kahve içtik, tatlıları çok başarılı. Muzlu turtası bir harikaydı. Alışveriş yapmaktan ve dolanmaktan yorulduğumuzda oturduk, sevdik.

Belgrad’da gidemediğimiz birkaç mekanda aklımız kalmadı değil. Skadarlija bölgesindeki her bir restoran ayrı ayrı güzel zaten. İnternette okuduğum yazıları doğru diyormuş, Belgrad’da aç kalmak pek mümkün değilmiş.

Share

Yorumlar

yorum var