Share
Pırıl bir deniz, aydınlık bir gökyüzü, içimi ısıtan bir güneş, elimde uzun zamandır okumak istediğim bir kitap ve yanıbaşımda duran buzzz gibi bir içecekle keyfin dibine vururum tatillerde. Yani vururdum oğlum doğmadan önce… Oğlum doğduktan sonra ‘tatil’ ve ‘tatilde keyif’ kavramları benim için oldukça değişmiş olsa da ‘tatil yapmak’ ve ‘yeni yerler görmek’ hep en büyük zevklerim arasında olacak sanırım. Hatta oğlum doğduktan sonra ailece yapacağımız tatillerin oğlumun gelişimine katkısını öğrendikçe yapacağımız tatilleri planlarken daha çok zevk alır oldum.
Bütün bir kış iş, güç, çoluk, çocuk derken hem bedenen hem de ruhen çok yoruluyor ve yaz yaklaşırken hemen tatil planları yapmaya başlıyoruz. Ben tatillerimizi planlarken ailece keyif aldığımız ve mutlu olduğumuz aktivitelerle zamanımızı doldurmaya özen gösteriyorum. Oğlum doğduktan sonra herşey dahil konseptli 5 yıldızlı otel, butik otel, bungalow evlerde konaklama gibi farklı tatil tiplerini deneyimleme fırsatımız oldu.
Hepsinin artısı eksisi farklı tabi ama ben oğlumun uyumluluğu ve eşimin desteğiyle hepsinden güzel anılar biriktirerek ayrıldım. Benim icin önemli olan da bu zaten. Bu kısıtlı ve keyifli zaman diliminden hem kendim, hem de ailem icin maksimum mutluluk çıkarabilmek.
Ailece tatil yapmanın verdiği mutluluk dışında çocukların gelişimi açısından da önemli faydaları olduğunu okumuştum. Aklımda kalan bilgilere göre;
* Tatiller sayesinde aile bireyleri birbiriyle daha uzun ve daha kaliteli vakit geciyor. Böylece birbirlerine daha çok yakınlaşıyor ve mutlu oluyor.
* Çocukların tatil yerlerinde yaşıtlarıyla bir arada olmaları ve oyun oynamaları onların ruh sağlığı için oldukça faydalı.
* Ailece yapılan tatiller aile içi iletişimi arttırıyor ve çocuğumuzla yaptığımız aktiviteler çocuğumuzun duygusal zekasını (EQ) geliştiriyor.
Biz kendi imkanlarımız dahilinde tatil planları yapmaktan ve ailece tatile gitmekten çok keyif alıyoruz. Ve daha şimdiden birlikte yaşadığımız bu güzel zaman dilimlerinin oğlum üzerindeki pozitif etkilerini gözlemleyebiliyoruz. Tatil dönemlerimizin aile içi dengelerimizin olumlu yönde gelişmesine katkı sağladığını görmek ve baba-çocuk ilişkisini daha da kuvvetlendirdiğine şahit olmak beni çok mutlu ediyor.
Tüm aile bireylerinin keyifle geçireceği nice güzel ve farklı tatiller yapabilmeyi diliyorum,
Sevgiler,
Ladymomm
Share

Yorumlar

yorum var