Share

Haftasonu kardeşimle birlikte İTÜ’yü kazanan kuzenimize hediye olarak Ada gezisi organize ettik. Eşim uçuşta olduğu için üç kız Büyükada’da keyif yapmaya karar verdik. Aslında plajlardan birini seçip denize girme niyetimiz vardı ama çok kalabalık olabileceğini düşünüp vazgeçtik. Sakin ve uzuuunca bir kahvaltı sonrasında ada sokaklarında kaybolmak daha çekici geldi.
Bir önceki akşam googledan adadaki kahvaltı mekanlarını araştırırken Ada Kahvaltı’yı buldum. Sitesi çok güzel, fotoğrafları da çok çekici geldi ama geç saatte baktığım için rezervasyon yaptıramadım. En kötü ihtimalle Tarihi Sarıyer Börekçisi’nden böreğimizi, esnaftan kahvaltılığımızı, fırından tatlımızı alır ada kıraathanesinde kahvaltı ederiz diyerek sabah erkenden gitmeye karar verdik.
20140802_132226_1

Pek erken olmasa da (Uyuyakaldık) 11 gibi adada olabildik. Bostancı’dan motorla karşıya geçerken bir umut web sitesindeki telefonu aradım ve telefondaki bayan: “Siz gelene kadar üç kişilik yer bulurum ben” dedi.

Motordan inince sola dönüp belediye yönünde yürümeye başladık. Bir süre sonra adanın haftasonu kalabalığından uzaklaşıp sakin sokaklara dalmıştık. Akdemir Sokağa girip biraz ilerleyince sağda rengarenk süslenmiş girişi gördük “Ada Kahvaltı”.

“Kızlar hoşgeldiniz!” şeklinde karşıladı bizi Ayşen Hanım. Cafeye değil de ablamızın evine, özenle hazırladığı kahvaltı masasına gelmiş gibi. “Azcık bekletiyorum, sedire alacağım sizi. Burada da boş masa var ama orası daha serin. Oradakiler de yabancı değil zaten kalkarlar şimdi.” Ne kadar bıkmışım “bekleyen üç masa var hanfendi, sizi de listeye yazayım mı” lardan.


Beş dakika sonra süslü bahçenin daha da süslü sedirinde yerimizi almıştık. Ayşen Hanım “Siz daha önce gelmiş miydiniz?” Deyince “Hayır ama tekrar geleceğiz” Diyecek kadar sevdik mekanı ilk bakışta. Kahvaltılıklarımız gelene kadar simit, zeytinyağı ve zahtere yumulduk. Biraz sonra puantiyeli masa örtümüzün üstü minik kahvaltılıklarla silme doldu. Hemen sonra tereyağında menemenimiz de sahanda servis edildi.


İçecek olarak çay, portakal suyu ve ev yapımı limonata seçilebiliyor. Kahvaltılıklarda ev yapımı poğaçalar, üç çeşit zeytin, üç çeşit peynir, domates salatalık biber, tereyağı, kaymak, bal ve reçeller var. Yetmeyen kahvaltılıktan tek olarak ekstra alabiliyorsunuz. Reçeller anne reçeli, yapan anneyi de bizzat görebiliyorsunuz. Ben de ilk kez karpuz reçeli tatmış oldum.
Ayşen Hanım arada sesleniyor: “Çocuklaar sedire ekmek lütfen!” Biz mutfağın tam önünde oturuyorduk, boşları toplayıp servis yapasımız geldi. Sonra yabancı pansiyonerlerinden birinin geçtiğini görüyor “Hello madam, how are you today?”


Kısacası ortam samimi, kahvaltımız keyifliydi. Ayşen Hanım küçücük bir bahçede şirin bir dünya yaratmış. Yoğun olduğu için konuşma fırsatımız olmadı ama sitede yazanlardan ayrı, bu güzel bahçenin kuruluş hikayesini dinlemek isterim. Kahvaltı masasına oturduğumuz andaki fikrimiz değişmedi, Ada Kahvaltı’ya tekrar gideceğiz.

http://adadakahvalti.com/

+90 216 382 16 62
+90 537 791 19 16

Share

Yorumlar

yorum var